A magyar gyeplabda válogatott az 1936-os olimpiai játékokon Berlinben
Jegyzőkönyv az második játéknapról
A második nap jegyzőkönyvei közül a Szolnok - MAFC meccs jegyzőkönyvét választottunk. Érdemes megnézni a Cannibals névsorát. Már ott találjuk Bedő Zoltánt, akit az idei bajnokságban az OB III-as mosonmagyaróvári Viking csapatában láthattunk játszani. Akik nem tegnap kezdték a floorballt, azok emlékezhetnek a nagyszerű kapusra Mérészre, vagy Gyenes Györgyre, aki később többször is a csapat edzője volt. De nagyszerű játékos volt Palla és Császár is.
Az első magyar bajnokság 2. játéknapja
1994 szeptember 25.-én már a 2. játeknapot rendezték meg z első magyar bajnokságon. Két játéknap után már csak két csapat, a TF és a Top Floor maradt veretlen. Megszerezte első bajnoki pontjait a szolnok Cannibals és a Veszprém Lizards is!
Jegyzőkönyv az első játéknapról
Sorozatunk negyedik részében az első játéknap egyik jegyzőkönyvét adjuk közre. Talán épp az első magyar bajnokiét? A jegyzőkönyvből kiderült, hogy a meccset Csoknyai Levente és Kisgéczi Sándor a Top Floor játékosai vezették. Azok akik nem tegnap kezdték a floorballt, több ismerős névvel is találkozhatnak a névsorokban.
Elkezdődött - Az első magyar floorball bajnokság első játéknapja
Sorozatunk 3. részében már a játéké a főszerep. 1994 szeptember 17.-én ugyanis elkezdődött a bajnokság. Mindjárt feltűnik, hogy már az első magyar bajnokságnak volt névadó szponzora!
Végül 8 csapat állt oda a rajtvonalhoz. Ezek a Top Floor Team, a Veszprém Lizards, a TFSE, A Szolnok Cannibals, a Mecman Eger, a MAFC, a Közgáz Primavera és a Zrinyi Gimnázium. A kiírás szerint az első mérkőzés 11:30-kor kezdődött. Hogy pontosan melyik meccs volt az első, azt nem tudjuk 100 százalékos biztonsággal megmondani. A sorsolás szerint a Közgáz és a Zrinyi Gimnázium, a kiadott eredmények alapján a Top Floor - Veszprém, a jegyzőkönyvek alapján az Eger-MAFC.
Az első nap legnagyobb különbségű győzelmét a Közgáz érte el, 10-1-re nyert a Zrinyi ellen. A góllövés a mafcos Knollmár Marcellnak ment legjobban, 7 találattal iratkozott fel a listára. Akik még játszottak ellene, emlékezhetnek rá, hogy rendkívül furcsa ütőfogásával alapsan megnehezítette a védők dolgát. A balos ütőt ugyanis fordítva fogta.
Az első játéknapon már ott volt a pályán Bedő Zoltán, aki ma is játszik az OB III-ban a Mosonmagyaróvár csapatában. Ott volt Nádor Kriszttián is, vagy például Dulai Zsolt, aki ma a Vajda egyik leány csapatának edzője.
Sajnos a csapatok közül kevesebbel találkozhatunk manapság a pályán, mint a játékosokból, ugyanis csak a Veszprém Lizards élte túl az elműlt 25 évet.
Folytatjuk...
Az első 1994-es floorball bajnokság sorsolás
Sorozatunk második részében a versenynaptárat, a sorsolást mutatjuk meg. Valaki később néhány eredményt is beírt a programba. Itt még 7 csapat szerepel, de végül 8 résztvevővel indult el a bajnokság.
A történetet hamarosan folytatjuk az első játéknap eseményeivel.
25 éve írták ki az első floorball bajnokságot
Ebben az évben több jeles évfordulóról illik megemlékezni a hazai floorballosoknak. 30 éve 1989 szeptemberében alakult meg a szövetség, akkori nevén a Magyar Palánklabda Szövetség. Az első 5 évről nem sokat tudunk, talán csak annyit, hogy Veszprémben volt 1-2 kupa és a MAFC-nál is pattogott a lyukacsos labda. 1994-ben aztán kiírták az első bajnokságot. Hivatalosan Nyilt Budapest Bajnokság volt a megnevezés, de később a szövetség ezt fogadta el az első haza OB I-es bajnokságnak.
Amint azt a képen is láthatjátok, a nevezési díj 3000 Ft volt egy csapatnak és ezért 10 meccset garantáltak a szervezők. A szövetség részéről Kisgéczi Sándor főtitkár írta alá a kiírást, melynek dátuma 1994.07.28.
Az első bajnokság történetét hamarosan folytatjuk...
Moszkva női olimpiai bajnoka Zimbabwe
Többszörösen is történelmi volt a moszkvai olimpia női gyeplabda tornája. Először került gyeplabda arany Afrikába! Zimbabwe történetének első olimpiai aranyát szerezték a hokis lányok. Mögöttük Csehszlovákia az ezüst, a Szovjetúnió, csapatában egyesületünk későbbi játékosával és edzőjével Nadja Ovecskinával, a bronzérmet szerezte meg. A képen a győztes zimbabwei lányok.
HK Soboticanka
A képen az egykori Jugoszlávia, egykori bajnokcsapatának a HK Suboticankának zászlaja látható. Ma már sem a csapat, sem az ország nem létezik.
A szabadkai csapat 6 alkalommal nyerte meg Jugoszlávia bajnokságát (1968,1974, 1976, 1978, 1979, 1981) és 9 alkalommal a Jugoszláv Kupát (1969, 1974,1975,1976,1977, 1978, 1979, 1980,1981).
Az első ballhockey VB-n győztes kanadaiak meze
A képen az 1996-ban Pozsonyban rendezett első ballhockey világbajnokságot megnyerő kanadaiak meze látható. A mez Torontóban az ontarioi szövetség székhelyén van kiállítva.
Az első női gyeplabda mérkőzés Argentínában
Ma a világ egyik legerősebb női csapatát tudhatja magának Argentína. A nemzeti csapat, vagy ahogy ők mondják a "Las Leonas" az ország egyik legnépszerűbb csapata. A gyeplabda népszerűségét Argentínában mi sem bizonyítja jobban, minthogy Luciana Paula Aymar gyeplabdázónő 2010-ben Lionel Messi előtt elnyerte az év sportolója címet, valamint 2012-ben a londoni olimpián ő vitte hazája zászlaját a megnyitó ünnepségen.
De hogyan is kezdődött a dél-amerikai országban a hölgyek gyeplabdázása. Az első mérkőzésre 1909 augusztus 25.-én került sor St. Catherine és Belgrano Ladies csapatai között. Az eredmény 1-0 a St. Catherina csapatának. Az Argentín Gyeplabda Szövetség eg évvel korábban 1908-ban alakult meg "AsociaciónArgentinadeHockey." néven, nem sokkal azután, hogy az első férfi tornát játszották BelgranoAthletic, SanIsidroClub és aCsendes-óceániVasút(jelenlegSt. Martin) csapatai. A szövetség első elnöke Thomas Bell lett és a szövetség elfogadta a női csapatok tagságát is.
Motorkerékpáros gyeplabda
Nehezen hittem saját szememnek, mikor ráakadtam az alábbi képre. Gyeplabda motorkerékpáron. Méghozzá oldalkocsis motorokkal. A kép Londonban készült, az időpontot nem tudjuk, de a motorok és a felvétel alapján elég régen lehetett. Az is biztos, hogy nem került a világ legnépszerűbb sportjai közé, bár amint a felvételen látszik, sokan kíváncsiak voltak a mérkőzésre.
A gyeplabda a legrégibb ütős labdajáték. Történelme a legrégebbi civilizációkig visszanyúlik. Pontos ismereteink nincsenek arról, hogy mikortól is játsszák az emberek a gyeplabdát, de az bizonyos, hogy ez volt az első ütővel játszott játék.
Időszámításunk előtt 4000 körülről találjuk a legelső forrást a Nílus-völgyi sírfaragásokon. Egyidőben ezzel megjelentek ütős labdajátékok görög, arab, perzsa, etióp és azték régészeti emlékeken is. Például az indiánok 50-en játszották a játékot különböző nyereményekért. Ekkoriban a játékosoknak nem csak a labda megjátszása volt a cél, hanem az ellenfél kiütése is.
Anglia - Németország női gyephokki mérkőzés - 1935
Tegnap egy 1932-es férfi mérkőzést láthattunk Történelem óra rovatunkban, ma a korabeli filmhiradó jóvoltából hölgyeket láthatunk játszani, mégpedig 1935-ből.
Mai történelem óráánk témája, egy kép erejéig a női jégkorong. Bár nincs ilyen szakosztályunk (még lehet), annyira érdekes a kép, hogy közzé tesszük.
1928 - A szász bajnocsapat sem tudott nyerni Budapesten
Németországban már akkor nagy hagyománya volt a gyeplabdának, így bravúrosnak mondható a MAC döntetlenje. Kiderül, hogy a MAC-nak holland játékosa is volt. Megtudhatjuk azt is, hogy az előmérkőzésen a hölgyeknek nem sikerült gólt szereni.
Mai írásunkban arról olvashattok, hogy egykor a Fradinak is volt gyeplabda csapata. Igaz eleinte nem a játéktudásukkal, hanem keménykedésükkel tűntek ki, de a 2. világháború után már ott voltak az élmezőnyben. 1953-ban bajnokságot nyertek, de aztán szép lassan elsorvadt a szakosztály, mint ahogy 1956-ra a hazai gyeplabda.
Mai történelem óránkon az egykori Jugoszláviában nézünk körül. Ettől az évtől két ligában a keleti "Istok" ( Szerbia és a Vajdaság), valamint a "Zapad" ligában (Horvátország és Szlovánia) játszották a bajnokságot. Mi a keleti országrészben nézünk körül, milyen csapatok is játszottak akkortájt a ligában.
Rovatunkban először foglakozunk ballhockeyval. 2012-ben Budapest ad otthont a sportág 5 férfi és 1 női európa bajnokságának. Nézzük kik voltak az eddigi 4 EB érmesei.
1907 május 5.-én láthattak Magyarországon először gyeplabda, vagy ahogy az akkori sajtó írta gyep-hockey mérkőzést. A Margitszigeten lejátszott mérkőzésen két bécsi csapat csapott össze. a tudósításból megtudhatjuk, hogy a sajtó többet várt a "gyep-hockey"-tól és nem jósol neki nagy jövőt.
1941 - A Magyar Gyephokki Szövetség elnökének nyilatkozata
Egy 1941 szeptemberi újságcikkből megtudhatjuk, hogy akkortájt a BBTE volt a legjobb csapat, de sokkal érdekesebb a Gyephokki Szövetség elnökének, Dr Pőzel Istvánnak a nyilatkozata. Akár a közelmúlt, vagy a jelen elnökei is mondhatták volna.
A képen a Budapesti (Budai) Torna Egylet csapata.
Állnak: Miklós II, Dr Dengi, Turcsányi, Háray, Bikár, Liszka.
Férfi floorball válogatuttunk első 50 mérkőzése (1994-2005)
Floorball válogatottunk 1994. május 9.-én játszotta első hivatalos mérkőzését. Az 50. összecsapásra 2005. február 13.-án a németországi Hohenmölsenben került sor. Közben 48 hivatalos és számos edzőmérkőzést játszott lkubcsapatok ellen nemzeti válogatottunk. Az összeállításban szinte valamennyi mérkőzés szerepel, mindössze egy Egerben játszott Magyarország - Svájc U 19 (?), vagy Svájc B (?), mérkőzés hiányzik.
Az 1950-es években Gyergyószentmiklóson is gyeplabdáztak
Történelem óránk mai részében arról olvashattok, hogy az 1950-es években Gyergyószentmiklósnak is volt gyeplabda csapata és bár minössze 4 évig maradt fenn a sportág a városban, a férfiak kétszer a nők egyszer megnyerték Románia bajnokságát.
1927 - Az első osztrák magyar gyeplabda válogatott mérkőzés
Mai történelem óránkon megtudhatjuk, hogy 1927 májusában mérkőzött először Ausztria és Magyarország "hokki" csapata, valamint hogy az előmérkőzést magyar és osztrák "hölgycsapatok" játszották, ahol is Bittner bárónő volt a magyar csapat egyik erőssége és pályára lépett Stieber Lotti is aki ekkora már kétszeres műkorcsolya és többszörös úszó bajnoka is volt Magyarországnak.
1925 - Az első női gyeplabda mérkőzés Magyarországon
1925 Pünkösd vasárnapján a budapesti Lóverseny téri pályán a bécsi Wiener Amateur SV és NAC II - KISOSZ vegyes csapataimak férfi mérkőzése előtt került sor az első hazai női mérkőzésre.
A mérkőzésről így ír a korabeli sajtó: "A nap érdekessége volt, hogy WASpv-kombinált csapat mérkőzése előtt az MHC két női csapata játszott egymás ellen. A 0:0 arányban döntetlenül végződött mérkőzésen Kertész Mády, Haidekker Ella, Farkas Panni és Stieber Lotti játszottak jól."
(a latinoknál Mars), Zeus és Héra fia, a görögök öldöklő harci istene. A csatazajban, fegyverforgatva érzi jól magát s réme a seregeknek. Istenek és emberek gyülölik, főkép Pallas Athéné, a számító, eszélyes harci istennő, ki őt a csatában rendszerint felülmulja. A trójai háborúban most a görögöket, majd a trójaiakat segíti, de kivált az utóbbiakat. Athéné segedelmével megsebesíti őt Diomédés úgy, hogy «A. felordít, akár 10,000 ember s fekete felhőként az Olymposra száguld». Ilyennek festi őt Homéros, s a későbbi iróknál följegyzett mondák is megőrzik e vonásait. Szembeszáll Hérakléssel is; ki fiát Kyknost Tesszáliában fegyveres viadalban megölte, de Athéné ez alkalommal is megsebesítteti őt a görögök nemzeti héroszával. Midőn leány a Penthesileia halálát Achilleuson megbosszulni akarja, Zeus öt villámával hőkölteti vissza. S keservesen büntetik elbizakodottságát, Adónisra való féltékenységét az Alóadák (l. o.). A kardcsörtető istent csak egy lélek szereti, Aphrodite. Ez mint Héphaistos felesége inkább bomol a délceg katona, mint a sántikáló férje kormos ölelése után. De Héphaistos megtudván egy alkalommal a mindent látó Héliostól, hogy Aphrodité őt huzamosabb ideig megcsalja, finom hálót készít, mellyel a szerelmes párt egy kényes helyzetében úgy körülfonja, hogy azok meg sem moccanhatnak. Az egybesereglett halhatatlanok láttán végre Poseidón kéréseinek engedve feloldja kötelékeiket. A. és Aphrodité fiaiként Erós és Anterós (szerelem és viszonszerelem), Phobos és Deimos (félelem és borzadály), Priapos említtetnek. Fia neki még Meleagros, Askalaphos és lalmenos, Phlegyas stb., leányai az amazónok; s fia néki az eposzköltőknél általában minden elszántabb, vakmerő harcos. Lakóhelye a szeles Trácia, melynek háborúszerető törzsei ősidöktől fogva egy A.-hez hasonló hadi istent tiszteltek. Régi kultuszhelye volt Tébában, hova Tráciából vándorolt be tisztélete, s honnan Görögország egyéb helyeire is elterjedt, bár soha oly mértékben, mint pl. a Hermés- v. Athéné-tisztelet, eltekintve egészen az Apollón- és Dionysos imádástól. Eredetileg mindenesetre a légbeli megrázkódtatások istene volt. Jelképe volt a lándzsa és az égő fáklya, szent állatjai a kutya és az ölyv. A név az airó görög ige gyökével hozandó kapcsolatba. mely ige jelentése: öldöklök. A.-t a latinoknál l. Mars alatt.